Grup Paylaşım Kurallarımız

Yönetim Kurulundan

Grup Paylaşım Kurallarımız

Bu kurallar yönetim kurulumuzun 20 Kasım 2011 tarihli toplantısında karara bağlanmış, ilave 3. madde 8 nisan 2013 tarihinde yine yönetim kurulu kararı ile paylaşım kurallarımıza OY BİRLİĞİ ile ilave edilmiştir.
Mezunlar Derneği olarak bu haberleşme grubunu kurmakta ki amacımız; birbirini tanıyıp tanımadığına, aralarında dönem farkı olup olmadığına bakmaksızın tüm mezunlarımız arasında sevgi, saygı, hoşgörü ve işbirliği köprüsü kurarak iletişim halinde olmalarını sağlamaktır. Saygın bir geçmişi olan Şehremini Lisesi ailesi fertlerinin her zaman birarada olması, iletişim halinde olması bizler için en önemli husustur. Bu nedenle sayfa paylaşımları ve yorumlar için bazı kurallar koyduk. Sizlerden bu konuda bize destek olmanızı rica ediyoruz.

1. Haberleşme grubumuzda paylaşılacak içerikler; Şehremini Lisesi, Şehremini Lisesi Mezunları veya mezunların aileleri ile ilgili olmalıdır. Yayınladığınız içerik bu konuları kapsamadığı takdirde, önem durumuna bakmaksızın, yöneticilerimiz tarafından silinecektir.

2. Siyaset, futbol ve din içerikli konuların çok kısa sürede kişilere zarar verici nitelikte tartışmalara yol açması nedeniyle paylaşımlarda veya yorumlarda konuşulması yasaktır. Tartışma ve gerginlik yaratma ihtimali bulunan ileti ve yorumlar haber verilmeksizin yöneticiler tarafından silinecektir.

3. Grubumuzda ticari faaliyete girecek türden reklamların, firma veya ürün tanıtımlarının yapılması yasaktır. Bu tarz tanıtım yapmak isteyen mezunlarımız yönetim kurulundan onay almak ve yine yönetim kurulu tarafından belirlenecek tutarda bağış yapmak şartıyla reklam veya tanıtım yapabilir. İzin alınmadan yayınlanan ilanlar kesinlikle silinecektir.

4. Haberleşme grubumuz; kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır. Mezunlarımız sayfa kurallarına uymak durumundadırlar.

5. Sayfamızda kaba davranışlar, mezunların birbirini terslemesi, dışlaması, doğrudan veya dolaylı olarak aşağılaması hiç hoş karşılanmaz. Paylaşım ve yorumlarda kullanılacak dil ve üslup, sayfamızın verimli olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle iletilerde küfür ve benzeri kaba ifadeler kullanılmaması, başka birini veya grubu küçük düşürücü, tahrik ve hakaret edici söylem ve tavırlardan uzak durulması özellikle rica olunur. Küfür içeren, aşırı laubali, başka bir mezunumuza saldırı amaçlı veya genel olarak çirkin kabul edilen iletiler yöneticiler tarafından silinecektir. Aynı tutumu sürdürmekte ısrarlı davranan kişilerin sayfa üyelikleri sonlandırılacaktır. Bununla birlikte mezunlarımızın seçtikleri kullanıcı isimlerinin de küfür içeren, diğer mezunlarımızı taciz veya tahrik edecek özellikte olmaması gerekmektedir.

6. Yönetim olarak nabza göre şerbet vermek, birilerine "şirin" gözükmek gibi bir misyonumuz bulunmamaktadır. Bizim için en önemli kıstas, ülkemizin temel değerleridir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Atatürk ilke ve inkılapları ve dini inançlara saygı bu temel değerlerin en başında gelir. Emin olunuz ki, bu konulardaki suistimallere hiç bir şekilde izin verilmeyecektir.

7. Grup yönetimimiz gönüllülük esasına göre çalışmaktadır. Tüm yetki sahibi arkadaşlarımız, yöneticilik görevlerini özel hayatlarından çaldıkları dar vakitlerde yerine getirmektedirler. Her dakika bilgisayar başında bulunamadığımızı da lütfen unutmayınız. Bu nedenle uygunsuz bir mesaj hemen silinmedi diye ayrımcılık yapıldığını düşünmeyiniz. Merak etmeyiniz ki, görüldüğü anda gereken yapılacaktır. Grup yönetimimiz, keyfi uygulamalardan uzak, haberleşme grubunun iyilik ve faydasına yönelik her türlü eyleminizde sizin destekçinizdir, bunu unutmayınız. Sizden de beklentimiz, kurallara uymayan iletiler konusunda bize yardımcı olmanızdır.

8. Unutmayınız ki, burası "Memleketi Kurtarma Derneği" değildir. Eğer ülkemizi her türlü sıkıntıdan kurtaracak sihirli bir formülünüz, siyasi bir fikriniz veya güncel olaylar hakkında bir görüşünüz varsa lütfen bunun için açılmış grupları tercih ediniz.

9. Her türlü kutlamalar, temenni veya taziyeler (Bayram, yaş günü, doğum, evlilik, hastalık, ölüm, şampiyonluk vs.) serbesttir. Ancak; milli bayram kutlaması yaparken araya siyasi mesaj atılarak (X partisine rağmen, Cumhuriyet Bayramı çok güzel oldu... gibi) veya bir takımın şampiyonluğunu kutlarken başka bir takım veya grubu rencide edici (Hakemlere rağmen şampiyon olduk, gibi) içerik kullanarak provoke edilen bütün iletiler silinecektir. Ayrıca şehit haberleri, deprem gibi toplumsal olaylar bile olsa, dini veya siyasi propaganda içeren söylemler yöneticilerimiz tarafından silinecektir.

10. İnternette sürekli olarak dolaşan haber veya duyuruların grubumuzda yayınlanması yasaktır. "xxx vakfının akülü sandalye kampanyası", "İlik nakli yapılacak vatandaş için yardım kampanyası", "Depremzede çocuklar için X televizyon kanalı veya kurumu tarafından düzenlenen bağış kampanyası" gibi içerikler silinecektir. Bunun tek istisnası, yardım toplayan veya toplanan kişilerin okulumuz mezunu, çalışanı veya öğretmeni olması durumudur. Bu gibi durumlar da dernek yönetimi tarafından gerekli açıklamalar yapılacaktır. Ancak yardım toplayan bizden biri bile olsa, daha büyük bir devlet kuruluşu tarafından da aynı konuda yardım toplanıyorsa, bu gönderi dikkate alınmayacaktır. Örnek: Depremzedeler için Kızılay yardım toplarken, bir mezunumuzun başlattığı kampanya yayınlanmayacaktır.

11. Fikir alışverişi olduğu müddetçe tartışma ortamlarının olmasında bir sakınca görmüyoruz. Ancak tartışan herkesin terbiye sınırları içinde kalması şartıyla. Bu grubun okul grubu olduğunu ve ülkemizin en büyük ihtiyacının sağduyu olduğunu lütfen gözardı etmeyiniz.

12. Geçmişte olanları geçmişte bırakmalısınız. Kötü niyetli olarak nitelenebilecek davranışlar içerisine girenler/girmeye yeltenenler, sayfamızın çizgisini korumaya kararlı olduğumuzu bilmeli, davranışlarını ona göre düzenlemelidir.

13. Grubumuz; bir edebiyat grubu olmadığı gibi, Türk Dil Kurumunun görevlerini de üstlenme durumunda değildir. Ancak grubumuzdaki paylaşımlarda Türkçemizin doğru kullanımını destekleme yükümlülüğümüz vardır. Cep telefonundan yada hızlıca yazılan yorumlar düşünülerek cümle düşüklükleri veya harf hataları mazur görülebilir Ancak porthakal, bahCHE, barısh vs gibi kasıtlı yazım hataları ile oluşturulmuş chat dili ve Qastamonu, Xivas gibi anlamsız betimlemeler ya da her türlü hakaret küfür içeren kısaltmaların bulunduğu paylaşımlar haber verilmeksizin silinecektir.

Bu yazıyı sonuna kadar okumamış  ve kurallara uymayan pek çok ileti gönderecek olan arkadaşlarımız, neden benim mesajlarım siliniyor diye sitem edecektir. Bu gibi durumlarda lütfen bize destek olunuz. Unutmayınız ki, mesajların silinmesini biz de istemiyoruz. Ancak grubumuzun sağlıklı işlemesi açısından buna mecbur olduğumuzu da anlamanızı isteriz. Bizler zaten kısıtlı olan zamanımızı, tek tek yorum okuyup bunları değerlendirerek değil, mezunlarımızı bir araya getirecek organizasyonlar, kampanya ve aktiviteler hazırlayarak harcamak istiyoruz.

"BİZ" olabilmek için bu kadar çaba harcarken, birilerinin "bizi" bölmesine lütfen izin vermeyelim.

Saygılarımızla,
Şehremini Lisesi Mezunlar Derneği

Not: Yukarıda belirtilen bu kurallar yönetim kurulumuzun 20 Kasım 2011 tarihli toplantısında karara bağlanmış, ilave 3. madde 8 nisan 2013 tarihinde yine yönetim kurulu kararı ile paylaşım kurallarımıza OY BİRLİĞİ ile ilave edilmiştir.

8 Nisan tarihli toplantıya katılılan arkadaşlarımız : Murat TAY, Ufuk Ağaoğlu, Şükrü Çakmak, Cenk Küçükbinar, Dilek Biçer ve Sertaç İkizceli
Bu haber 8.1.2012 16:37:08 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Genel Kurul'a Davet

 • Genel Kurul'a Davet

 • Öğrencimiz Dilara Özcan Dünya İkincisi Oldu

 • Sezer Ak - Maskeler ve Baretler Sergisi

 • Aydınlığın Fotoğrafı Bahçe Duvarımızda

 • 1987 Mezunlarımızdan Mehmet Talat Evrensay'ı Kaybettik

 • Emanetin hala saklı!

 • New York'dan 4 Ödüllü Filmde 2 Şehremini Mezunu

 • 'Yaşayan Değerlerimiz' Listesinde Bir Mezunumuz Var

 • 2018 Yılı Rozet Töreni

 • Aşure Gününde Öğrencilerimizle Birlikteydik

 • Öğrencimiz Emre Candan yüzmede Türkiye birincisi olmuştur.

 • 2018 Yılı Üniversite Sınav Sonuçlarımız

 • Genel Kurul'a Davet

 • Jin. Op. Dr. Ali Galip Zebitay ve Büşra Şahin Okulumuzdaydı

 • Tüm Öğretmenlerimizin 'Öğretmenler Günü' Kutlu Olsun

 • Seminer - Büşra Şahin (2012 mezunumuz)

 • Seminer - Jin. Op. Dr. Ali Galip Zebitay (1988 mezunumuz)

Benzer Haberler